13 Yıldız Tohumculuk

İletişim

Telefon

0850 346 1313

Adres

Eskişehir

Ar-Ge

AR - GE / Çeşit Geliştirme

* Firmamız tarafından ülkemiz çifçisinin hizmetine sunulan ekmeklik buğday çeşitleri, uzun ve zahmetli çalışmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır.

* Çeşit geliştirme çalışmalarımız melezleme ile başlayıp tescil ile sona eren 10-14 yıllık çalışmaları kapsamaktadır.  Melezlemeden başlayan süreç, erken dönem seleksiyonları ile başlayan ve  genetik durulma ve safiyetin elde edilmesi ile sona eren orta dönem seleksiyon süreçleri ile devam etmektedir. Bu süreç ortalama 7 yıllık çalışmaları kapsar.

* Genetik safiyet eulaşılmasından sonra, hastalık ve zararlılara ve çevre şartlarına karşı tepkinin belirlendiği ve ortalama 3 yıl devam eden seleksiyon sürecinde, ülke için  ekonomik ve ekolojik  önemi olan özellikler değerlendirilir. Bu seleksiyon sürecinden geçenler verim ve kalite bakımından 2 yıllık yoğun çalışmalarla seçime tabii tutulur.

* Verim ve kalitebakımından seçilenler, hedef üretim alanların da adaptasyon kabiliyetlerinin belirlenmesi için ortalama 2 yıl süren çalışmalarla değerlendirilir. Bu çalışmalarla seçilenler çeşit adayı olarak tescile teklif edilir.

* Tescil denemelerinde geçen süre en az 2, en çok 3 yıldır. Tescil denemelerinde başarılı olan çeşit adayları, aynı süre içinde eş zamanlı olarak yürütülen ve çeşitlerin durulmuş, yeknesak ve saf olup olmadıklarının belirlendiği denemelerden de geçmiş olmak kaydı ile tescil edilirler.

* Bir sonraki adım ise yeni çeşidin kendine özgü tohumluklarının üretim sürecidir. Tescili takiben yapılan ilk iş "Islahçı Tohumu" üretmektir. Islahçı Tohumundan, Elit Tohumluk elde edilir. Bir sonraki yıl Elit Tohumdan Orijinal Tohum elde edilir. Daha sonraki yıllarda Orijinal Tohumdan Sertifikalı Tohum elde edilir ve üreticinin hizmetine sunulur.

* Üreticilerimizin hizmetine sunmuş olduğumuz çeşitlerimiz bu süreçlerin hepsinden başarı ile geçmiş ve ülkemiz tarımına ve milletimize hizmetteki yerini almıştır.

Paylaş: